top of page
x1-harry-potter-200x200.jpg.pagespeed.ic.MOLdZ3OOWw.webp

Harry Potter Çocuk Operası

 ( 2015 )

 

Dünya'da bir ilk....

 

Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde İzmir, Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon,  ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır.  Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.

2-carmina-burana-afis-640x960.jpg

Carmina Burana Projesi (2014)

 

Dünya'da bir ilk !

 

Proje ile; dünyada ve ülkemizde klasik müzik denince akla ilk gelen eserlerden biri olan, CARMİNA BURANA eserinin, tamamının çocuk ve gençlerden oluşan bir koro tarafından dünyada ilk kez seslendirilmesi sağlanmıştır. Tam olarak 200 çocuk ve genç projede görev alarak 55 kişilik bir senfonik orkestra eşliğinde büyüleyici bir konser gerçekleştirmişlerdir. Konser 23 Nisan 2014 tarihinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde TÜRGÖK (Türkiye Görme Engelliler Vakfı) yararına gerçekleştirilmiş, TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.

x3-jessy-afis-200x200.jpg.pagespeed.ic.dbJvsWL7R0.webp

Jessy Müzikali (2016)

 

Dünya Prömiyeri

 

Dünyanın en çok beğenilen çocuk hikayelerinden yola çıkılarak hazırlanan JESSY Müzikalinin Türkiye Prömiyeri için 07-14 Ocak 2016 tarihinde Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşti. Müzikalin Dünya Prömiyeri’ni İzmir’de gerçekleştiren Mozart Akademi’nin sahnelediği Jessy Müzikali oldukça büyük beğeni topladı.  Müzikal, kitapları çok seven bir kız çocuğunun, yatılı bir okulda başından geçenleri anlatıyor. Jessy ailesi tarafından pek ilgi görmediği halde, henüz 4 yaşındayken okumayı öğrenmiş ve kütüphanedeki bütün kitapları bitirmiştir. Hayattaki en büyük arzusu bir an önce okula başlamaktır, fakat yazıldığı okulda karşılaşacağı Kötü Okul Müdürü ve Çekirge Çetesinden habersizdir. Hikaye Jessy ve arkadaşlarının kötü Müdür ve Çeteye karşı başlattığı mücadeleyi ve baş kaldırışı konu alıyor.

WhatsApp Image 2022-02-12 at 13.37.00.jpeg

Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması & Festivali

( 2012 'den itibaren )

 

2012 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, her yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini artırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Yarışması ve Festivali, 5 – 20 yaş arası 250’yi aşkın gence performans sunma imkânı sağlıyor..

polifonik korolar 2017 WEB.png

Mozart Akademi İzmir Polifonik Korolar Festivali

(2014' den itibaren)

 

Çağdaş toplumlarda, evrensel müzik kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çoksesli koro müziği türünün, ülkemizde daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak ve böylece ulusumuzun evrensel ve ulusal müzik kültürünü ve zevkini geliştirmek olan İzmir Polifonik Korolar Festivali her yıl  Haziran Ayı'nın 2. haftası  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde düzenlenmektedir.

Bu yıl 3. sünü düzenlediğimiz fetivalimize tüm yurttan koroların artan ilgisi, festivalimizi her geçen yıl daha da güçlendirirken, bu yıl 70 koronun katıldığı festivalimiz  başarılı ve gelenekselleşmiş bir festival olma yolunda hızla ilerlemektedir.

6-das-mozart-oritorium afis-685x960.jpg

Das Mozart Oritorium Projesi (2018)

Dünyada Bir İlk

 

Proje ile, dünyaynın en önemli müzik insanı olan Wolfgang Amadeus MOZART'ın hayatını fantastik bir anlatımla, büyük küçük tüm sanatseverlerin beğenisine sunmak ve bu sayede çocuklar başta olmak üzere çok sesli müziği sevdirmek ve geliştirmeyi hedefledik.. Ayrıca; dramatik ve ilgi çekici unsurlar taşıyan Mozart'ın yaşam hikayesini anlatırken çocukların hoşuna gidebilecek yönleri ortaya çıkararak, çoksesli klasik müziğe yakınlaşmalarını sağlamak diğer hedeflerimizin arasındadır.

 

Eseri,  50 kişilik Çocuk Korosu, 50 kişilik Yetişkin Koro ve  Opera Solistleri, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni  Orkestra eşliğinde ı seslendirilirken, eşsiz ve büyüleyici müziğin etkisi sayesinde unutulmayacak bir konser etkinliği gerçekleştirilmiştir.

bottom of page