top of page

MÜZİKALİN TÜRKİYE HİKAYESİ

2023

NEDEN ANNİE ?

2023

BİR BROADWAY MASALI ANNİE ...

2023

ÖDÜLLER...

2023

KONU ve KARAKTERLER ...

2023

Bu projenin ülkemiz için çok önemli bir sanatsal başlangıç olacağını biliyoruz. 45 yıldır gösterimde olarak büyük bir ilgi ile izlenmeye ve sahnelenmeye devam eden Annie Müzikali’nin Türkiye’de ilk sahnelenme hakkı ve tüm yasal izinleri Mozart Akademi’ye ait…  Bu başarıda hiç kuşkusuz Mozart Akademi’nin marka saygınlığı ve geçmişte başarıyla hayata geçirdiği projelerin etkisi bulunuyor.

 

Amerika, İngiltere, Avustralya başta olmak üzere dünyada onlarca ülkede turnesi yapılan,  defalarca filmleri çekilen bir Broadway Müzikali olan Annie, Türkiye’de profesyonel olarak ilk kez tarafımızca  sahnelendi ve tıpkı Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi her yıl sahnelenmeye devam ediyor. Mozart Akademi olarak tüm sanatsal yeteneklerimiz ve deneyimlerimizle, Annie Müzikali prodüksiyonunu büyük bir başarıyla Türk izleyicisinin beğenisine sunmaya devam edeceğiz.

Kitabın yazarı Grey'in eseri yazmaya başladığı dönem, Amerikada Borsa çöküşünün yaşandığı , ekonomik ve siyasi kaos ortamının  halka en zorlu yaşam koşullarını dayattığı  yıllara denk geliyor. Grey, umutsuzlukların  ve kötü günlerin yaşandığı bu ortamda yazdığı bu eserle, insanların tekrar umutlanarak yaşama sarılmalarını amaçlamıştı. Bu amaca yönelik olarak da  eserde  zengin fakir uçurumu, insanoğlunun doğasında olan açgözlülük-aldatmaca-kabadayılık gibi öğeleri ve  buna  karşı mücadele edecek sempati ,  iyimserlik ve doğal bir adalet duygusuyla direnen bir figürü işleyerek bu amacına kolaylıkla ulaştı.

 

Müzikal yıllar içerisinde yapılan değişiklerle siyasi öğelerden her ne kadar biraz uzaklaştırılıp, Annie'nin anne babasını arama çabalarını ön plana çıkarmaya çalışılsa da toplumsal öğelere yaptığı vurgu değişmeyerek, tarihsel bir dönem eseri olma özelliğini korudu. Dönem filmi olmasına rağmen, bugün neden hala aynı etkiyi yaratabiliyor sorusunu cevabı ise  ekonomik sıkıntılar, zengin-fakir arasındaki uçurumlar gibi faktörlerin  günümüzde de devam etmesi söylenebilir. Ancak en önemlisi hayat yolculuğu boyunca umut ve iyimserlik sahibi olmak ve koşullar ne olursa olsun bunu korumak Annie karakterinin simgelediği durumdur.  Hırçın, huysuz ve geçimsiz bir karakter olan Başkan  Wurbacks'ın  Annie ile tanışmasının ardından bambaşka bir insan olması ve hatta ekonomiyi yeniden canlandırmak üzere harekete geçmeye motive olması tamamen Annie'nin iyimserliği sayesinde  gerçekleşmiş bir mucizedir.

 

Bu kırmızı kafalı çocuk bir başkana ilham verebiliyorsa bu geleceğe yönelik bulaşıcı bir umut demektir.

Broadway’in en bilinen müzikallerinden biri olan Annie, dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede, binlerce kez sahnelenmiş bir başyapıt…

Gösterime girdiği ülkelerde geniş yankı uyandıran Annie, rol verdiği çocukların yaşamlarında çok önemli kırılma noktaları oluşturuyor.

James Whitcomb Riley’in 1885 yılında yazdığı şiirinde “Küçük Öksüz Annie” olarak adlandırdığı karakter, 1920'li yıllarda aynı adla çizgi roman olarak yayınlandı. 11 yaşındaki bir yetim kız çocuğunun, zengin ve varlık sahibi Oliver "Baba" Warbucks'ın ve sadık köpeği Sandy'nin maceralarına tanık olan okurlar, 1972 yılı Ocak ayında başka bir heyecanın tanığı olmaya başladı. Anılan yılda söz yazarı Martin Charnin Orphan, Annie ile ilgili bir müzikal yaratma fikrini besteci Charles Strouse ve Thomas Meehan'a açtı. Meehan, The New York Times gazetesinde yazdığı bir makalede Annie'nin "çürük bir fikir" olduğunu düşünmesine rağmen, Charnin'in ikna edildiğini açıkladı.

Annie, kendisine derin bir nefret besleyen zalim yetimhane müdürü Bayan Hannigan'ın gazabı altında yaşayan  bir çocuktur. Yaşının ötesinde bir dayanıklılıkla ve iyimser doğası gereği yetim olmanın getirdiği tüm zorluklara karşı savaşan Annie'nin milyarder bir işadamıyla (Oliver "Baba" Warbucks) tanıştıktan sonra yaşamı değişmeye başlar. Annie'yi evlat edinmeye karar veren işadamı, zamanla bu hayat dolu küçük kızı daha iyi tanıyacak ve kariyerine yaptığı pozitif etkiyi birebir hissetmeye başlayacaktır.

Orijinal Broadway yapımı olan müzikal ilk kez 21 Nisan 1977'de Alvin Theatre'da sahnelendi. Annie olarak Andrea McArdle , Warbucks olarak Reid Shelton, Bayan Hannigan olarak Dorothy Loudon ve Grace Farrell olarak Sandy Faison rol aldı. Danielle Brisebois yetimlerden biriydi. Onbir Tony Ödülü'ne aday gösterildi ve En İyi Müzikal, En İyi Skor ve En İyi Kitap da dahil olmak üzere yedi ödül kazandı.

Broadway'de daha sonra sahnelenen prodüksiyonlarda çocuk oyuncular;  Shelley Bruce, Sarah Jessica Parker, Allison Smith ve Alyson Kirk görev aldı. Miss Hannigan rolünde ise Alice Ghostley,  Dolores Wilson, Betty Hutton, Marcia Lewis ve JuneHavoc'u görev aldı.   2 Ocak 1983'te kapatılan gösteri, 2,377 gösteriden sonra Alvin Tiyatrosu'nda (şu anda Neil Simon Tiyatrosu'nda)  en uzun süre gösterimde kalan 2 gösteri olarak bir rekora imza attı.

Müzikal 2012 yılında   35. yıldönümü sebebiyle Broadway'de tekrar sahnelenmeye  başladı. Thomas Meehan ve James Lapine'in yönettiği müzikal revize edildi. 6 Ocak 2018 tarihine kadar gösterimde kalacak müzikal, gişelerde olağanüstü bir başarıya imza attı.

The New York Times Gazetesi, Annie Müzikali’nin sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 900 gösterime girdiğini belirtiyor...

1977 Tony Ödülü Adayları
En İyi Müzikal
En İyi Müzikal Kitabı
En İyi Orijinal Puan
Bir Müziğe En İyi Kadın Oyuncu - Dorothy Loudon
En İyi Scenic Design
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Koreografi
Müzikalin En İyi Yönü
Bir Müzikte En İyi Erkek Oyuncu - Reid Shelton
Bir Müziğe En İyi Kadın Oyuncu - Andrea McArdle
Bir Müziğe En İyi Kadın Oyuncu - Andrea McArdle

1977 Tiyatro Dünyası ÖdülleriAdayları
Andrea McArdle
1978 Grammy Ödülü Adayları
En İyi Gösteri Albümü
1997 Tony Ödülü Adayları
Bir Müzikalin En İyi Yeniden Doğuşu
2013 Tony Ödülü Adayları
Bir Müzikalin En İyi Yeniden Doğuşu

1977 Drama Desk Ödülü
Adayları
Üstün Müzikal
Olağanüstü Kitap
Bir Müziksel Olan Seçkin Aktris- Dorothy Loudon
Olağanüstü Koreografi
Olağanüstü Şarkı Sözleri
Üstün Kostüm Tasarımı

2013 Drama Desk Ödülü Adayları
Olağanüstü Oyun
Müzikli Üstün Aktör - Anthony Warlow
2013 Drama Ligi Ödülü Adayları
Bir Müziğin Seçkin Yeniden Doğuşu
Seçkin Performans Ödülü -
Lilla Crawford
Seçkin Performans Ödülü - AnthonyWarlow

1977 Tiyatro Dünyası ÖdülleriAdayları
Andrea McArdle
1978 Grammy Ödülü Adayları
En İyi Gösteri Albümü
1997 Tony Ödülü Adayları
Bir Müzikalin En İyi Yeniden Doğuşu
2013 Tony Ödülü Adayları
Bir Müzikalin En İyi Yeniden Doğuşu

1. PERDE

Olay 1933 yılında geçmektedir. Onbir yaşındaki Annie, ve arkadaşları Molly (6 yaşında), Kate (7 yaş), Tessie (10 yaş), Pepper (12 yaş), Jully ve Duffy (her ikisi de 13) ile birlikte Belediye Kız Çocuk Yetimhanesinde kalmaktadırlar. Molly kötü bir rüyadan uyanmış, Pepper ve Duffy'yi öfkelendirirken, Jully,  Annie'ye onları susturmasını söyler ve sonunda Pepper ile kavga etmeye başlarlar. Annie kalkar ve herkese uykularına dönmelerini söyler. Molly annesi Annie'yi yetimhaneye  terk ettiğinde ona bıraktığı notu tekrar okumasını ister. Duffy ve Biber yine kızdırıcı tavırlarla  Annie'nin, anne babasıymış gibi davranarak taklit ederler ("Maybe Şarkısı").

Annie, anne babasını bulmak için kaçmaya karar verir. ancak akşamdan kalmış Bayan Hannigan tarafından yakalanır. Bayan Hannigan bu duruma çok kızar ve bütün kızların yetimhaneyi derhal temizlemelerini ister. ("İt's The Hard Knock Life Şarkısı"). Kısa bir süre sonra, çamaşırhane görevlisi Bay Bundles, battaniyeleri almak için içeri girer. Miss Hannigan onunla flört ederken, Annie çamaşır sepetine tırmanır ve yetimlerin battaniyeleri ile örtünerek kendini gizler. Bayan Hannigan'ın gittiğini fark ettikten sonra  Annie ve  diğer yetimler seslendirdikleri şarkıyla kızgınlıklarını  ifade ederler.  ("Hard Knock Life Reprise )

Annie başarıyla kaçar ve dostça bir sokak köpeğine rastlar. Onu sakinleştirirken daha iyi günlerin kendilerini beklediğini bir şarkıyla ifade eder.( Tomorrow ). Köpek yakalayıcısı köpeğin Annie'ye ait olup olmadığını sorar. Annie yalan söyleyerek, aslında yeni tanıdığı köpeğin kendisine ait olduğunu söyler ve o anda aklına gelen Sandy ismiyle köpeğe  seslenerek yayına gelmesini ister. Köpek onu dinleyerek yanına gelir ve böylece yakalayıcı ikna olmuştur.  Daha sonra ekonomik kriz sonrası işsiz ve evsiz bırakılan bir grubun kaldığı barınakta saklanır.  (" Hooverville Song"). Ardından Bayan Hannigan tarafından gönderilen Lt. Ward adlı polis memuru Annie'yi yakalar ve yetimhaneye geri getirir.

Bu arada Milyarder Oliver Warbucks'ın asistanı Grace Farrell,  Noel tatili için yetimhaneden bir çocuğun konakta misafir edileceğini söylemek üzere yetimhaneye gelir.   Annie Bayan Hannigan'ın ofisinde olduğu için Grace onu görür ve onu seçer.  Bayan Hannigan gönülsüzce kabul eder. Bayan Hannigan ayrıldıktan sonra yetimhanedeki tüm kızlara ("Little Girls") olan nefretini dile getiren şarkısını söyler.

Bu arada, Warbucks'ın konağındaki personel, Annie'yi çok sever ve  onu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını bir şarkıyla ifade ederler. Annie de orada olmaktan çok mutludur.  ("I Think I'm Gonna Like it Here  "). Oliver Warbucks geri döndüğünde çok huysuz ve malikanesinde bir yetim olmasından dolayı çok rahatsızdır.  Grace'e Annie'nin içinde olduğu bir reklam  filmi çekilmesini  ister, ancak Annie filmde Warbucks'un  olmasını da ister.  O ve Annie birbirlerini sevmeye başlarllar, New York City'de ("NYC") muhteşem bir gece geçirirler.

Yetimhanede ise, Bayan Hannigan'ın kardeşi Rooster ve kız arkadaşı Lily, ziyarette gelmişlerdir. Bayan Hannigan, Annie'nin bir milyarderin evinde kaldığından bahseder ve nasıl ("Easy Street") olacağını bilmedikleri halde bu durumu avantaja çevirmenin yollarını düşünmeye başlarlar.  

Warbucks, Annie'ye ona  bir kolye  hediye etmek istediğini söyler. Çünkü boynundaki kolyenin eski olduğu fikrindedir ve çocuklarla ilgili pek bir şey bilmediği için verdiği hediye onda acı hatıralarının canlanmasına sebep olur. Annie kendini kötü hisseder, annesinin ona bıraktığı tek hatıra olan kolyeye bakarak gözyaşlarına boğulur,  ve yeni kolyeyi almayı  reddeder. Grace ve Warbucks Annie'ye ne olursa olsun  ebeveynlerini bulmaya söz verirler 

 

2. PERDE

Warbucks' Annie'nin annesini bulmak üzere onun anne ve babası olduğunu kanıtlayabilen çifte $ 50,000  vereceğini bir radyo programında duyurur.   Yetimhanede kızlar anonsu duyunca şaşırırlar. Bayan Hannigan  içeri girer ve neler olduğunu öğrenmek ister. Molly, Annie'nin radyoda olduğunu ve ailesi için 50.000 $ ödülünün verileceğini söyler. Bayan Hannigan mutluluktan uçar. Kısa bir süre sonra, Ralph ve Shirley Mudge adlı bir çift, on bir yıl önce küçük bir kız burada terk ettiklerini ve onun için geri döndüklerini söylerler. Bayan Hannigan çok şaşırır.  Ödülü kendi almak için kardeşi ve onu kız arkadaşı ile plan yaparlar.  

Warbucks, Annie'yi Washington DC'ye getirir ve burada Başkanla görüşecektir. Warbucks, Annie'nin dışarıda beklemesinin daha iyi olacağını düşünür., ancak Franklin D. Roosevelt kızı da görmek ister. Kabine tarafından reddedilmiş olmasına rağmen, "Tomorrow"  şarkısını söylemeye başlarlar.  Eve döndüğünde, Warbucks Annie'ye onu ne kadar çok sevdiğini söyler, anne-babası bulunamadığı için kendisini evlat edinmek istediğini açıklar. Noel partisi yapılacaktır. Annie Bayan Hannigan ve yetimleri davet etmek ister.  Hazırlıklar yapılırken,  personel Annie'nin gelişinin hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatırlar. ("Annie").

Yargıç Louis Brandeis evlat edinme işlemlerini başlatmak için gelmiştir. Ancak Annie'yi bulmaya gelen Mr ve Mrs Mudge (Rooster and Lily, kılık değiştirmiş halleri ) tarafından tören yarıda kesilir. Grace ve Warbucks bu gelişme karşısında şaşkın ve üzgündürler. Yine de, Warbucks gerçek ebeveynleri olduklarına inanmaz. Noel partisi için Annie'nin bir gece daha kalmasına izin verilmelerini ister.  Sabahın erken saatlerinde, "Annie" ("Maybe Reprise) şarkısı ile gönderilmeden, evlat edinilebileceğini ümit eder. Warbucks daha sonra Roosevelt ve Gizli Servisi'nden bir sürpriz ziyaret alır. Annie'nin ebeveynleri aslında bebekken ölen David ve Margaret Bennett'tir. Bundan sonra Bay ve Bayan Mudge, ödül parasını alabilmek için ortaya çıktıklarını itiraf  ederler. Bayan Hannigan ile birlikte Gizli Servis tarafından tutuklanırlar ve herkes Başkan Roosevelt'in ekonomi için yaptığı yeni anlaşmasıyla sevinirler. ("Chiristmas Song" / "Tomorrow" final).

 

 

KARAKTERLER:

Oliver "Baba" Warbucks: Annie'ye evini ve nihayet kalbini açan milyarder işadamı.

 

Annie:Baş karakter. Onu yetimhaneye bırakan ebeveynlerini arayan hantal ve iyimser 11 yaşındaki yetim. 

Grace Farrell: Oliver Warbucks'ın sadık sekreteri.

Daniel "Rooster" Hannigan: Bayan Hannigan'ın küçük kardeşidir, hapishaneden kaçan ve kız kardeşi ile  Annie'yi kaçırarak büyük para ödülünü almaya çalışan dolandırıcı karakterdir.

Bayan Agatha Hannigan: Yetimhanede müdüre olarak kalarak hayallerini gerçekleştirememiş bir kadındır; çocuklardan hoşlanmayan ve  daha çok alkole olan düşkünlüğü ile tanınan biridir. 

 

Erkek Kahya: Warbucks Konağı'ndaki kahya; Grace'e iyi bir arkadaş, 

Lily St. Regis Rooster'ın kız arkadaşı, egoist ve lükse ve paraya düşkün  biri. O ve Rooster, Annie'nin "ebeveynleri" kılığına girerek,  Warbucks'ı kandırıp 50.000 dolarlık ödüle sahip olmak ister.

 

Franklin D. Roosevelt: Birleşik Devletler Başkanı, Annie'nin ebeveynlerini bulması için Bay Warbucks'a yardım ediyor. Annie ile görüşmesi üzerine umutlanarak yeni bir anlaşma yapmak ve Amerika'nın ekonomisini yeniden kurmak üzere harekete geçer.

Molly: Annie'nin en iyi arkadaşı olan en küçük yetim (6).

Pepper Kontrol altına almaktan hoşlanan ve Annie ile pek iyi arkadaş olmayan en büyük patron (12).

Duffy:En eski yetim (13), genellikle Pepper ile takılıyor, ancak herkesle arkadaş.

JullySessiz yetim (13) çok fazla konuşmayan, ancak tüm çocuklar için anne gibidir.

Tessie: "Aman Tanrım" kelimelerini sık kullanmasıyla tanınan  sık sık ağlayan yetim (10).

Kate: Gerçekten konuşmayan, ancak herkesle arkadaş olan en utangaç yetim (7).

Louis Brandeis: ABD Yüksek Mahkemesinin Adalet Eş Başkanı, Annie'nin evlat edinmesine yardımcı olmaya çalışır.

Bert Healy: Annie'nin ailesini bulunmasına aracılık eden  radyo spikeri.

Boylan Sister: Radyo programı olan Bert Healy Show'da şarkı söyleyip dans eden kızlar, bir gün ünlü olmayı umuyorlar.

Fred McCracken ve Wacky: Bery Healy'in "Oxydent Hour of Smiles" daki misafirleri olan bir vantilatör ve kukla.

Teğmen Ward. Annie kaçtıktan sonra onu bulan  bir polis memuru, 

Sandy: Terk edilmiş , çok tüylü  bir sokak köpeği, Annie onu kurtardığında  arkadaş olurlar.

 

Bay Bundles: Çamaşırcı adam. 

Cordell Hull:  Frances Perkins ,Louis Howe, Harold Ickes ve Henry Morgenthau Jr.
Franklin Roosevelt'in kabine üyeleri "Tomorrow" ı Warbucks ve Annie ile söylerler.

Star-To-Be:
NYC'de tek başına şarkı söyleyen, ünlü olmak için Newyork'a gelmiş  genç bir kız

Bayan Greer, Bayan Pugh, Cecile ve Annette


Oliver Warbucks'ın hizmetkarları. Onlar çok temizlik yapar ve genellikle Drake ve Grace tarafından denetlenir.

 • Köpek Yakalayıcı

 • Sophie ve Elma Satıcısı,

 • Kasaba ve üyeleri yöneten Hooverville çocukları:

 • Kaltenborn ve Radyo Duyuruları

 • Radyodaki anonsçular.

 • Yer Gösterici Kız

 • Sinema salonunda Annie, Grace ve Warbucks'ı kollayan bir kadın.

 • Jimmy Johnson

 • Bery Healy'nin "Oxydent Hour of Smiles" daki bir konuk, kendisine "yalnız maskeli spiker" diyor.

 • SFX Man

 • Gösteri için ses efektlerini kontrol eden ve kalabalığa katılımı teşvik eden Bert Healy radyo programının bir üyesi.

 • Hooverville Erkekler ve Kadınlar

 • Evsiz ve Hooverville kasabasında gecekondu semtinde yaşayan erkekler ve kadınlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page