Bir Broadway Masalı "Annie"Broadway’in en bilinen müzikallerinden biri olan Annie, henüz Türkiye’de tanınmasa da, dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede, binlerce kez sahnelenmiş bir başyapıt…


Gösterime girdiği ülkelerde geniş yankı uyandıran Annie, rol verdiği çocukların yaşamlarında çok önemli kırılma noktaları oluşturuyor.


James Whitcomb Riley’in 1885 yılında yazdığı şiirinde “Küçük Öksüz Annie” olarak adlandırdığı karekter, 1920'li yıllarda aynı adla çizgi roman olarak yayınlandı. 11 yaşındaki bir yetim kız çocuğunun, zengin ve varlık sahibi Oliver "Baba" Warbucks'un ve sadık köpeği Sandy'nin maceralarına tanık olan okurlar, 1972 yılı Ocak ayında başka bir heyecanın tanığı olmaya başladı. Anılan yılda söz yazarı Martin Charnin Orphan, Annie ile ilgili bir müzikal yaratma fikrini besteci Charles Strouse ve Thomas Meehan'a açtı. Meehan, The New York Times gazetesinde yazdığı bir makalede Annie'nin "çürük bir fikir" olduğunu düşünmesine rağmen, Charnin'in ikna edildiğini açıkladı.


Annie, kendisine derin bir nefret besleyen zalim yetimhane müdürü Bayan Hannigan'ın gazabı altında yaşayan  bir çocuktur. Yaşının ötesinde bir dayanıklılıkla ve iyimser doğası gereği yetim olmanın getirdiği tüm zorluklara karşı savaşan Annie'nin milyarder bir işadamıyla (Oliver "Baba" Warbucks) tanıştıktan sonra yaşamı değişmeye başlar. Annie'yi evlat edinmeye karar veren işadamı, zamanla bu hayat dolu küçük kızı daha iyi tanıyacak ve kariyerine yaptığı pozitif etkiyi birebir hissetmeye başlayacaktır.


Orijinal Broadway yapımı olan müzikal ilk kez 21 Nisan 1977'de Alvin Theatre'da sahnelendi. Annie olarak Andrea McArdle , Warbucks olarak Reid Shelton, Bayan Hannigan olarak Dorothy Loudon ve Grace Farrell olarak Sandy Faison rol aldı. Danielle Brisebois yetimlerden biriydi. Onbir Tony Ödülü'ne aday gösterildi ve En İyi Müzikal, En İyi Skor ve En İyi Kitap da dahil olmak üzere yedi ödül kazandı.


Broadway'de rol alan yer değiştirmeler, daha sonra çocuk oyuncuları Shelley Bruce, Sarah Jessica Parker, Allison Smith ve Alyson Kirk'i içeriyordu. Miss Hannigan rolündeki yenilgile, Alice Ghostley,  Dolores Wilson, Betty Hutton, Marcia Lewis ve JuneHavoc'u içeriyordu. Ann Ungar, Bayan Hannigan rolündeki Dorothy Loudon'ı anladı ve oynadı. Ayrıca Alice Ghostley ve Dolores Wilson'ı okudu. 2 Ocak 1983'te kapatılan gösteri, 2,377 gösteriden sonra Alvin Tiyatrosu'nda (şu anda Neil Simon Tiyatrosu'nda) en uzun gösteri için 2009'da Hairspray'ı geçene kadar bir rekora imza attı.


2012 yılında Broadway'de müzikalin 35. yıldönümü sahnesi başladı. Thomas Meehan ve James Lapine'in yönettiği müzikal revize edildi. West End'in canlanması, Londra'daki Piccadilly Tiyatrosu'nda 5 Haziran 2017'de açıldı. 6 Ocak 2018 tarihine kadar gösterimde kalacak müzikal, gişelerde olağanüstü bir başarıya imza attı.


The New York Times Gazetesi, Annie Müzikali’nin sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 900 gösterime girdiğini belirtiyor...