Konu ve Karakterler


KONU:

Olay 1933 yılında geçmektedir. Onbir yaşındaki Annie, ve arkadaşları Molly (6 yaşında), Kate (7 yaş), Tessie (10 yaş), Pepper (12 yaş), Jully ve Duffy (her ikisi de 13) ile birlikte Belediye Kız Çocuk Yetimhanesinde kalmaktadırlar. Molly kötü bir rüyadan uyanmış, Pepper ve Duffy'yi öfkelendirirken, Jully,  Annie'ye onları susturmasını söyler ve sonunda Pepper ile kavga etmeye başlarlar. Annie kalkar ve herkese uykularına dönmelerini söyler. Molly annesi Annie'yi yetimhaneye  terk ettiğinde ona bıraktığı notu tekrar okumasını ister. Duffy ve Biber yine kızdırıcı tavırlarla  Annie'nin, anne babasıymış gibi davranarak taklit ederler ("Maybe Şarkısı").

Annie, anne babasını bulmak için kaçmaya karar verir. ancak akşamdan kalmış Bayan Hannigan tarafından yakalanır. Bayan Hannigan bu duruma çok kızar ve bütün kızların yetimhaneyi derhal temizlemelerini ister. ("İt's The Hard Knock Life Şarkısı"). Kısa bir süre sonra, çamaşırhane görevlisi Bay Bundles, battaniyeleri almak için içeri girer. Miss Hannigan onunla flört ederken, Annie çamaşır sepetine tırmanır ve yetimlerin battaniyeleri ile örtünerek kendini gizler. Bayan Hannigan'ın gittiğini fark ettikten sonra  Annie ve  diğer yetimler seslendirdikleri şarkıyla kızgınlıklarını  ifade ederler.  ("Hard Knock Life Reprise )

Annie başarıyla kaçar ve dostça bir sokak köpeğine rastlar. Onu sakinleştirirken daha iyi günlerin kendilerini beklediğini bir şarkıyla ifade eder.( Tomorrow ). Köpek yakalayıcısı köpeğin Annie'ye ait olup olmadığını sorar. Annie yalan söyleyerek, aslında yeni tanıdığı köpeğin kendisine ait olduğunu söyler ve o anda aklına gelen Sandy ismiyle köpeğe  seslenerek yayına gelmesini ister. Köpek onu dinleyerek yanına gelir ve böylece yakalayıcı ikna olmuştur.  Daha sonra ekonomik kriz sonrası işsiz ve evsiz bırakılan bir grubun kaldığı barınakta saklanır.  (" Hooverville Song"). Ardından Bayan Hannigan tarafından gönderilen Lt. Ward adlı polis memuru Annie'yi yakalar ve yetimhaneye geri getirir.

Bu arada Milyarder Oliver Warbucks'ın asistanı Grace Farrell,  Noel tatili için yetimhaneden bir çocuğun konakta misafir edileceğini söylemek üzere yetimhaneye gelir.   Annie Bayan Hannigan'ın ofisinde olduğu için Grace onu görür ve onu seçer.  Bayan Hannigan gönülsüzce kabul eder. Bayan Hannigan ayrıldıktan sonra yetimhanedeki tüm kızlara ("Little Girls") olan nefretini dile getiren şarkısını söyler.

Bu arada, Warbucks'ın konağındaki personel, Annie'yi çok sever ve  onu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını bir şarkıyla ifade ederler. Annie de orada olmaktan çok mutludur.  ("I Think I'm Gonna Like it Here  "). Oliver Warbucks geri döndüğünde çok huysuz ve malikanesinde bir yetim olmasından dolayı çok rahatsızdır.  Grace'e Annie'nin içinde olduğu bir reklam  filmi çekilmesini  ister, ancak Annie filmde Warbucks'un  olmasını da ister.  O ve Annie birbirlerini sevmeye başlarllar, New York City'de ("NYC") muhteşem bir gece geçirirler.

Yetimhanede ise, Bayan Hannigan'ın kardeşi Rooster ve kız arkadaşı Lily, ziyarette gelmişlerdir. Bayan Hannigan, Annie'nin bir milyarderin evinde kaldığından bahseder ve nasıl ("Easy Street") olacağını bilmedikleri halde bu durumu avantaja çevirmenin yollarını düşünmeye başlarlar.  

Warbucks, Annie'ye ona  bir kolye  hediye etmek istediğini söyler. Çünkü boynundaki kolyenin eski olduğu fikrindedir ve çocuklarla ilgili pek bir şey bilmediği için verdiği hediye onda acı hatıralarının canlanmasına sebep olur. Annie kendini kötü hisseder, annesinin ona bıraktığı tek hatıra olan kolyeye bakarak gözyaşlarına boğulur,  ve yeni kolyeyi almayı  reddeder. Grace ve Warbucks Annie'ye ne olursa olsun  ebeveynlerini bulmaya söz verirler 


SAHNE

Warbucks' Annie'nin annesini bulmak üzere onun anne ve babası olduğunu kanıtlayabilen çifte $ 50,000  vereceğini bir radyo programında duyurur.   Yetimhanede kızlar anonsu duyunca şaşırırlar. Bayan Hannigan  içeri girer ve neler olduğunu öğrenmek ister. Molly, Annie'nin radyoda olduğunu ve ailesi için 50.000 $ ödülünün verileceğini söyler. Bayan Hannigan mutluluktan uçar. Kısa bir süre sonra, Ralph ve Shirley Mudge adlı bir çift, on bir yıl önce küçük bir kız burada terk ettiklerini ve onun için geri döndüklerini söylerler.  Bayan Hannigan çok şaşırır.  Ödülü kendi almak için kardeşi ve onu kız arkadaşı ile plan yaparlar.  

Warbucks, Annie'yi Washington DC'ye getirir ve burada Başkanla görüşecektir. Warbucks, Annie'nin dışarıda beklemesinin daha iyi olacağını düşünür., ancak Franklin D. Roosevelt kızı da görmek ister. Kabine tarafından reddedilmiş olmasına rağmen, "Tomorrow"  şarkısını söylemeye başlarlar.  Eve döndüğünde, Warbucks Annie'ye onu ne kadar çok sevdiğini söyler, anne-babası bulunamadığı için kendisini evlat edinmek istediğini açıklar.  Noel partisi yapılacaktır. Annie Bayan Hannigan ve yetimleri davet etmek ister.  Hazırlıklar yapılırken,  personel Annie'nin gelişinin hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatırlar. ("Annie").

Yargıç Louis Brandeis evlat edinme işlemlerini başlatmak için gelmiştir. Ancak Annie'yi bulmaya gelen Mr ve Mrs Mudge (Rooster and Lily, kılık değiştirmiş halleri ) tarafından tören yarıda kesilir. Grace ve Warbucks bu gelişme karşısında şaşkın ve üzgündürler. Yine de, Warbucks gerçek ebeveynleri olduklarına inanmaz. Noel partisi için Annie'nin bir gece daha kalmasına izin verilmelerini ister.  Sabahın erken saatlerinde, "Annie" ("Maybe Reprise) şarkısı ile gönderilmeden, evlat edinilebileceğini ümit eder. Warbucks daha sonra Roosevelt ve Gizli Servisi'nden bir sürpriz ziyaret alır. Annie'nin ebeveynleri aslında bebekken ölen David ve Margaret Bennett'tir. Bundan sonra Bay ve Bayan Mudge, ödül parasını alabilmek için ortaya çıktıklarını itiraf  ederler. Bayan Hannigan ile birlikte Gizli Servis tarafından tutuklanırlar ve herkes Başkan Roosevelt'in ekonomi için yaptığı yeni anlaşmasıyla sevinirler. ("Chiristmas Song" / "Tomorrow" final).KARAKTERLERAÇIKLAMA
Oliver "Baba" Warbucks
Annie'ye evini ve nihayet kalbini açan milyarder işadamı.
Annie
Baş karakter. Onu yetimhaneye bırakan ebeveynlerini arayan hantal ve iyimser 11 yaşındaki yetim. 
Grace Farrell
Oliver Warbucks'ın sadık sekreteri.
Daniel "Rooster" Hannigan
Bayan Hannigan'ın küçük kardeşidir, hapishaneden kaçan ve kız kardeşi ile  Annie'yi kaçırarak büyük para ödülünü almaya çalışan dolandırıcı karakterdir.
Bayan Agatha Hannigan.
Yetimhanede müdüre olarak kalarak hayallerini gerçekleştirememiş bir kadındır; çocuklardan hoşlanmayan ve  daha çok alkole olan düşkünlüğü ile tanınan biridir. 
Erkek Kahya
Warbucks Konağı'ndaki kahya; Grace'e iyi bir arkadaş, 
Lily St. Regis
Rooster'ın kız arkadaşı, egoist ve lükse ve paraya düşkün  biri. O ve Rooster, Annie'nin "ebeveynleri" kılığına girerek,  Warbucks'ı kandırıp 50.000 dolarlık ödüle sahip olmak ister.
Franklin D. Roosevelt
Birleşik Devletler Başkanı, Annie'nin ebeveynlerini bulması için Bay Warbucks'a yardım ediyor. Annie ile görüşmesi üzerine umutlanarak yeni bir anlaşma yapmak ve Amerika'nın ekonomisini yeniden kurmak üzere harekete geçer.
Molly
Annie'nin en iyi arkadaşı olan en küçük yetim (6).
PepperKontrol altına almaktan hoşlanan ve Annie ile pek iyi arkadaş olmayan en büyük patron (12).
Duffy
En eski yetim (13), genellikle Pepper ile takılıyor, ancak herkesle arkadaş.
JullySessiz yetim (13) çok fazla konuşmayan, ancak tüm çocuklar için anne gibidir.
Tessie
"Aman Tanrım" kelimelerini sık kullanmasıyla tanınan  sık sık ağlayan yetim (10).
Kate
Gerçekten konuşmayan, ancak herkesle arkadaş olan en utangaç yetim (7).
Louis Brandeis
ABD Yüksek Mahkemesinin Adalet Eş Başkanı, Annie'nin evlat edinmesine yardımcı olmaya çalışır.
Bert Healy
Annie'nin ailesini bulunmasına aracılık eden  radyo spikeri.
Boylan Sister
Radyo programı olan Bert Healy Show'da şarkı söyleyip dans eden kızlar, bir gün ünlü olmayı umuyorlar.
Fred McCracken ve Wacky
Bery Healy'in "Oxydent Hour of Smiles" daki misafirleri olan bir vantilatör ve kukla.
Teğmen Ward.
Annie kaçtıktan sonra onu bulan  bir polis memuru, 
SandyTerk edilmiş , çok tüylü  bir sokak köpeği, Annie onu kurtardığında  arkadaş olurlar.
Bay BundlesÇamaşırcı adam. 
Cordell Hull ,Frances Perkins ,Louis Howe, Harold Ickes ve Henry Morgenthau Jr.
Franklin Roosevelt'in kabine üyeleri "Tomorrow" ı Warbucks ve Annie ile söylerler.
Yıldız-To-Be
NYC'de tek başına şarkı söyleyen, ünlü olmak için Newyork'a gelmiş  genç bir kız
Bayan Greer, Bayan Pugh, Cecile ve Annette
Oliver Warbucks'ın hizmetkarları. Onlar çok temizlik yapar ve genellikle Drake ve Grace tarafından denetlenir.
Köpek Yakalayıcı ve Yardımcı Köpek Yakalayıcı
Sandy'yi tehlikeye atan Hooverville'deki karakterler.
Sophie ve Apple Satıcı
Kasaba ve üyeleri yöneten Hooverville çocukları.
Kaltenborn ve Radyo Duyuruları
Radyodaki anonsçular.
Yer Gösterici Kız
Sinema salonunda Annie, Grace ve Warbucks'ı kollayan bir kadın.
Jimmy Johnson
Bery Healy'nin "Oxydent Hour of Smiles" daki bir konuk, kendisine "yalnız maskeli spiker" diyor.
SFX Man
Gösteri için ses efektlerini kontrol eden ve kalabalığa katılımı teşvik eden Bert Healy radyo programının bir üyesi.
Hooverville Erkekler ve Kadınlar
Evsiz ve Hooverville kasabasında gecekondu semtinde yaşayan erkekler ve kadınlar.